Zdobíme vánoční umělý stromek

Praktický článek o umělých stromcích

Současné tradice držené v době Vánoc jsou spojovány nejenom s tím, že si do našeho příbytku umístíme stromek. Jsou spojeny také s tím, že ho ozdobíme. Pravdou sice je, že luxusní umělé vánoční stromky vypadají tak dobře, že je to téměř zbytečné. Pravdou ale zůstává, že zdobení patří mezi oblíbené tradice. Podívejme se tedy na to, jak umělé stromečky co nejlépe nazdobit. Hned na úvod řekněme, že současnézvyky počítají se zdobením 24. prosince ráno. Nazdobíte-li jindy, nic se ale nestane.

Začněte řetězy a světýlka

I zdobení vánočního stromku by mělo mít svá jasně daná specifika. Vždy je správné začínat podle jasně daných pravidel. To první, co by tedy na stromek mělo přijít, to jsou světýlka. Je jedno, zda máte starší typy, nebo využíváte modernějším LED řetěz. Vždy hleďte na to, aby se dané světýlko příliš nezahřívalo, jelikož to by mohlo umělé stromečky poškodit. Jakmile jsou světelné řetězy na místě, doporučujeme je rozsvítit a esteticky doladit to, aby byly všude rovnoměrně. Jakmile je vše důle vašich představ, můžete využít i standardní řetězy, kterými už jenom zdobíme. Umělé stromky můžeme zdobit stejnou cestou, jako ty živé. U tohoto kroku existují dvě možné varianty. Buď je umisťujete svisle, od shora dolů. Druhou metodou, která mnohdy vypadá lépe, je umisťování těchto dekoračních řetězů vodorovně, po celé obvodové ploše. Na běžný zelený umělý vánoční stromeček rozhodně doporučujeme světlejší barvy.

Bez vánočních světel to nepůjde

Dávno pryč jsou doby, kdy si lidé na Vánoce zdobili své příbytky a vánoční stromečky pouze šiškami, oříšky, jablky a jinými přírodninami nebo v lepším případě slaměnými či vyřezávanými dřevěnými ozdobami. Přestože mnozí z nás stále dávají přednost rustikální vánoční výzdobě v podobě ozdob z přírodních materiálů, vánoční světelné dekorace dnes nechybí v žádné domácnosti. Také stromeček, i ten umělý, si zaslouží kvalitní světelný řetěz, nejlépe v úsporné led variantě, protože zdobit ho živými svíčkami je přece jen dost riskantní. Nemusíte však vůbec obávat – vánoční řetězy na stromeček i další druhy dekorativního vánočního osvětlení pro Váš příbytek jsou dnes k dostání v mnoha druzích a provedeních.

Druhým krokem jsou ozdoby

Pamatujte, že umělé vánoční stromečky mají své vyrobené větvičky o něco tenčí, než stromky živé. To logicky snižuje i jejich nosnost. V souvislosti s tím tedy doporučujeme vybírat hlavně menší a lehčí ozdoby. To platí i o případech, kdy máte stromeček menšího provedení. Máte-li velký, třeba umělý vánoční stromek 180 cm, nemusíte se v tomto směru už tolik bát. Dobrou volbou ale nemusí být nutně jenom klasika. Dnes jsou oblíbené různé slaměné ozdoby. Nejenom že jsou lehké, ale svou nažloutlou barvou zajistí, že budou na zeleném podkladu skvěle vypadat. Zůstaneme-li u domácích možností ozdob, lze zkusit také dřevěné vyřezávané figurky. Máte-li malé děti, nebo psa či kočku, myslete v rámci samotného zdobení také prakticky. Co máme na mysli, v první řadě byste neměli kouličky věšet tak, aby byly zvířatům a dětem v dosahu. Stejně tak je dobré volit raději pevnější varianty, které se při pádu nerozbijí a tak nehrozí pořezání. Toto můžete eliminovat tím, když zvolíte umělé vánoční stromky s kvalitním podstavcem.

Finálním krokem je špice

Ani ta by neměla na žádném vánočním stromečku chybět. Platí to i o chvíli, kdy máte doma umístěný umělý vánoční stromeček. Zde je třeba myslet také na celkovou stabilitu, nebo pevnost. U větších umělých stromků není problémem špice klasická. U těch menších, z důvodu lepší stability i pohodlnějšího umístění můžete využít i slaměnou. V případě že nelze přes imitaci jehličí špici umístit, pomohou vám nůžky, kterými samotný konec jednoduše upravíte a zmenšíte tak jeho velikost. To vše bez nepříjemného a složitého řezání, které je spojeno s živým stromečkem.

Následně ještě jednou rozsviťte světýlka a zaměřte se detailně na to, zda jsou ozdoby rozloženy rovnoměrně. Pokud ne, posuňte je tak aby nevznikala "hluchá místa", nebo naopak na jednom místě nebylo ozdob hned několik. Tím svou práci dokončete. Na Vánoce je vše připraveno.


Doporučujeme

Kvalitní umělé stromky od kokiskashop.cz

Umělý vánoční strom
tmavě zelený, 1,20 m

Tento vánoční umělý strom je k nerozeznání od živého vánočního stromku.

Umělý vánoční stromek se šiškami
150 cm

Umělý vánoční stromek s plastovým stojanem, tmavě zelený se zasněženým vzhledem.

Umělý vánoční strom
1,8 m

Stromeček k nerozeznání od živého, ale s mnohem delší trvanlivostí.